Gdzie pojechać na weekend samochodem w okolicach Wałbrzycha?

co zwiedzić w wałbrzychu

Wałbrzych plasuje się na drugim miejscu pod względem wielkości wśród miejscowości zlokalizowanych w obrębie Dolnego Śląska. Jednocześnie jest on również w ścisłej czołówce miejsc najbardziej tajemniczych z tego obszaru, ponieważ wielu wierzy, że to właśnie tutaj ukryto owiany legendą „złoty pociąg”. W praktyce jednak jest on częstym celem wizyt nie tylko współczesnych poszukiwaczy skarbów, ale również nastawionych na nieco bardziej konwencjonalne wakacje turystów. Jeśli chodzi bowiem o wycieczki Wałbrzych i okolice mają naprawdę wiele do zaoferowania. Najciekawsze z tych atrakcji opisaliśmy pokrótce poniżej. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Przyrodnicze wycieczki – Wałbrzych i okolice

Jeśli chodzi o okoliczności przyrody, Wałbrzych sam w sobie stanowi niezwykle atrakcyjne miejsce na mapie Polski. Miejscowość ta położona jest w malowniczej niecce okolonej Górami Wałbrzyskimi gęsto porastanymi przez wysokie drzewa. Klimat tych rejonów dość dobrze oddaje niemiecka nazwa miasta, oznaczająca po przetłumaczeniu „leśny gród”. Ogólne uroki obszaru doceni jednak każdy, kto chociaż przejazdem się w nim znajdzie. Poniżej zatem wymieniamy konkretne z najciekawszych atrakcji możliwe do doświadczenia na łonie natury w ramach wycieczki po Wałbrzychu i okolicach.

Pierwszą i obowiązkową dla większości przyjezdnych jest Borowa, czyli najwyższe wzniesienie miasta, a jednocześnie również najwyższy oficjalnie szczyt w obrębie całych Gór Wałbrzyskich. Znajduje się ona na wysokości 853 m n.p.m i wyposażona jest dodatkowo w wieżę widokową, z której podziwiać można oprócz wspomnianego miasta, większość wzniesień występujących w Górach Wałbrzyskich, w tym np. Karkonosze lub Góry Sowie.

Kolejnym z bardzo cenionych przez turystów miejsc jest Chełmiec – formalnie drugi z najwyższych szczytów Gór Wałbrzyskich (851 m n.p.m), o nieco mniej męczącej trasie, która do niego prowadzi, jednak zapewniający równie satysfakcjonujące doznania i podobnie jak we wcześniej wspomnianym przypadku zwieńczony wieżą widokową. Oprócz tego zwiedzając Wałbrzych i okolice warto także rozważyć wizytę w jednym z siedmiu obecnych na jego terenie parków miejskich oraz w dwóch znajdujących się w pobliżu parków krajobrazowych – Książańskim lub parku Sudety Wałbrzyskie.

Co warto zobaczyć w okolicach Wałbrzycha – architektura i muzea

Wałbrzych to nie tylko piękne okoliczności przyrody, ale również wspaniała architektura. W tym kontekście do najciekawszych spośród jego atrakcji zaliczyć należy przede wszystkim:

  • stare miasto i plac magistracki obfitujące w piękne elementy zabudowy pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku, w tym m.in. kamienice, dwa przypominające pałace gmachy sądu rejonowego, budynek poczty powstały w 1895 roku, a także neogotycki ratusz wzniesiony w latach 1855-1856,
  • rynek wałbrzyski z szumiącą fontanną i ławeczkami otoczony przez skrupulatnie odnowione barokowe kamienice, pochodzące w niektórych przypadkach nawet z XVIII wieku,
  • Zamek Książ, czyli od lat jeden z najpopularniejszych celów zarówno wycieczek po Wałbrzychu i okolicach, jak i wyjazdów do pozostałych miejscowości zlokalizowanych w obrębie Dolnego Śląska,
  • zabytki sakralne z długą historią, na temat których pierwsze wzmianki sięgają już 1305 roku, w tym kościół Matki Boskiej Bolesnej, Kościół Zbawiciela oraz kolegiata pw. Świętych Aniołów Stróżów,
  • Pałac Czettritzów, określany także jako „Zamek Wałbrzych”, wzniesiony w latach 1606-1628 przez członków rodu von Czettritz, do których miasto należało przez przeszło 250 lat, a także, w którym w latach 1941-1943 mieszkała księżna Daisy von Pless.

Oprócz tego zwiedzając Wałbrzych i okolice, warto zahaczyć też o zbudowany pomiędzy 1801 a 1803 rokiem klasycystyczny Pałac Albertich, wewnątrz którego zlokalizowane jest Muzeum Porcelany. Na miejscu podziwiać można ponad 10 000 dzieł, w tym należący do jednych z największych zbiór historycznej śląskiej porcelany. Ponadto zachęcamy również do wizyty w „Starej Kopalni” będącej muzeum z kilkunastoma tysiącami eksponatów oraz jednocześnie zrewitalizowaną kopalnią węgla kamiennego dawniej noszącej nazwę „Julia”.

Wałbrzych i okolice co zwiedzić oraz w jaki sposób?

Ponieważ wskazaliśmy już konkretne atrakcje, które w ramach wycieczki Wałbrzych i okolice może zaoferować turystom, wspomnijmy o tym, w jaki sposób odwiedzić ich możliwe jak najwięcej, w możliwe jak najkrótszym czasie. Wiele z wymienionych wcześniej, wartych zwiedzenia miejsc znajduje się w sporej odległości od siebie. W związku z tym, aby móc w pełni wykorzystać potencjał turystyczny, jaki oferują te strony kraju, należy odpowiednio zaplanować cały wypoczynek i zapewnić sobie efektywny transport pomiędzy poszczególnymi atrakcjami. Jednym z najlepszych rozwiązań w tym zakresie, który umożliwia najszybsze i najbardziej elastyczne względem potrzeb podróżujących, pokonywanie niezbędnych dystansów jest oczywiście samochód.

Zastanawiając się zatem nad tym, co zwiedzić w okolicach Wałbrzycha, należy pamiętać, że będąc wyposażonymi we własne lub wypożyczone auto, znacząco zwiększymy swojej możliwości w kontekście łatwo dostępnych dla nas lokacji. Jeśli potrzebujesz samochodu, sprawdź naszą ofertę w wypożyczalnii samochodów Wałbrzych.